آشنایی با طوطی خاکستری آفریقایی

در این مقاله به آشنایی با طوطی خاکستری آفریقایی به عنوان حیوان خانگی میپردازیم.

دو گونه از طوطی خاکستری آفریقایی وجود دارد که به عنوان پت به فروش میرسند طوطی خاکستری کنگو (Psittacus erithacus erithacus) و طوطی خاکستری تیمنه (Psittacus erithacus timneh) طوطی خاکستزی کنگو کمی بزرگتر از تیمنه و دارای دمی با پرهای قرمز روشن است.

پرهای دم تیمنه ها تیره تر (به رنگ شاه بلوط) است در کل طوطی خاکستری تیمنه رنگ بندی تیره تری نسبت به کنگو ها دارد به خصوص روی قسمت کمر (البته نه در تمام موارد).

در حالی که منقار کنگو خاکستری است رنگ نوک بالای تیمنه ها استخوانی رنگ با لبه های تیره و نوک پایین کاملا خاکستری است.

بر سر این بحث است که آیا تفاوت عمده ای بین خلق و خوی کنگو ها وتیمنه ها وجود دارد؟

عده ای معتقدند که تیمنه ها رفتار آرامتری دارند و کمتر مبتلا به پرکنی و رفتارهای عصبی میشوند. عده دیگری میگویند که تفاوتی ندارند. در هر صورت، تفاوت فردی زیادی بین این دو گونه پرنده وجود دارد حتی اگر به طور کلی تفاوت اندکی در خلق و خوی آنها مشاهده شود، این را نمیتوان به طور کلی به تمامی خاکستری ها تعمیم داد.

اصطلاح طوطی خاکستری آفریقایی برای هردوگونه استفاده میشود زیرا هردو آنها در ویژگیهای شخصیتی و نحوه نگهداری مشابه هستند.

 

طول عمر:

طوطی خاکستری آفریقایی قابلیت یک عمر طولانی را دارد بنابر این خودتون رو برای یک مراقب 50 ساله یا بیشتر از آنها آماده کنید.

 

هوش:

طوطی خاکستری آفریقایی از هوش بسیار بالایی برخوردار است. معروفترین طوطی خاکستری الکس است ، پرنده ای که سالها توسط Dr. Irene Pepper berg مورد مطالعه قرار گرفت. الکس نشان داد که توانایی پردازش اطلاعات و استفاده درست و به جا از کلمات را داراست و مفاهیمی مانند رنگ و شکل را درک میکند.(برای مثال او به سادگی رفتارهایی را که قبلا آموزش دیده را نشان نمیدهد)

 

صحبت کردن:

خاکستری ها مقلد های بسیار خوبی هستند و اکثرا (نه تمام آنها) به خوبی نیز صحبت میکنند با دایره لغتی بالغ بر 2000 کلمه. آن دسته از آنها که لغات را تکرار نمیکنند مهارت زیادی در تکرار صداهای خانه از قبیل زنگ تلفن یا صدای در را دارا هستند که اغلب صاحبانشان را به اشتباه می اندازند. بیشتر خاکستری ها مجموعه بزرگی از صداها را برای تکرار دارند.

مطالعات روی الکس نشان داد که ، خاکستری ها ظرفیت ویژهای برای گذاشتن صداها و کلماتشان روی مفهوم صحیح دارند که باعث می شود که انها را به درستی تکرار کنند ، که این نشان دهنده هوش زیاد انهاست،همین هوش زیاد انها خاکستری ها را به یک حیوان خانگی بسیار محبوب مبدل ساخته است.

 

رفتار و مشکلات بالقوه :
وقت زیادی را برای گذراندن با خاکستری خود اختصاص دهید و ارتباط اجتمایی و تحریکات روانی را برای او فراهم کنید.

احساسات خاکستریها مانند کودک 2 ساله توصیف شده است همراه با هوش یک کودک 5 ساله این به آن معناست که آنها به مقدار زیادی توجه و صبر نیاز دارند همراه با رفتاری خوب که آنها را به سمت رفتار قابل قبول هدایت کند.

طوطی های خاکستری تمایل دارند که کاملا محتاط با شرایط جدید و افراد جدید برخورد کنند هرچند به صاحبانشان اعتماد دارند. آنها بیشتر به عنوان پرندگان تک صاحب شهرت دارند و آن هم به این دلیل است که اغلب تنها یک نفر از خانواده زمان کافی را با خاکستری میگذراند و به مقدار کافی به او نزدیک میشود.

سعی کنید که خاکستری شما با افراد زیادی معاشرت کند هرچند شما باید به پرنده خود فرصت بدهید تا با اشخاص جدید راحت باشد.

خاکستری به راحتی می تواند با بیش از 1 نفر تعامل کند به شرطی که هر فرد زمان کافی را برای جلب اعتماد و مصاحبت با او را صرف کند.

 

گاز گرفتن:

خاکستری ها شهرت بالای در گاز گرفتن دارند اما این مساله تا حد زیادی به محیط اطراف مربوط میشود. همانند همنوعان خود گاز میگیرند به خصوص اگر به هر نحوی حساس تهدید کنند. با این حال اعتماد طوطی خاکستری آفریقایی باید با صبر و احترام به دست آورده شود و به زور نزدیک شدن به خاکستری که به شما اعتماد ندارد نتیجه ای جز گاز گرفتن برای شما به همراه ندارد.

همچنین آنها حالتهای مردم اطرافشان را درک میکنند پس باید به آنها به ارامی نزدیک شد و آرام رفتار کرد یا ممکن است که پرنده آشفته و هیجانزده شود. همچنین یک طوطی خسته یا دچار استرس بیشتر مستعد برای بروز مشکل رفتاری از جمله گاز گرفتن است بنابر این حصول اطمینان از رعایت شدن نیازهای نیازهای عاطفی ، روانی و جسمی پرنده برای اجتناب از این قبیل مشکلها کمک میکند.

هوش این پرندگان به این معنی است که باید تعامل اجتماعی زیادی با صاحبشان از قبیل ذهنی و فعالیت جسمی داشته باشند.

 

پرکنی :
خاکستری ها به پرکنی نیز شهرت دارند.طوطی ها، از جمله خاکستری ها گاهی اوقات به پرکنی یا بدتر از ان به اسیب رساندن به بدن خود و قطع عضو به دلایل مختلف جسمانی و فزیولوژیکی یا رفت و امد مکرر و همچنین براورده نشدن نیاز عاطفی یا استرس روی میاورند. لازم به ذکر است که هر پرنده ای که دچار پرکنی است ابتدا نیاز به بررسی دقیق توسط دامپزشک پرندگان دارد تا نسبت به عوامل فیزیکی چکاپ شود و اگر هیچ جیز یافت نشد باید دلایل رفتاری مورد بررسی قرار بگیرد.هرگونه افزایش تمایل خاکستری ها نسبت به این مشکل احتمالا به دلیل هوش زیاد انها و نیاز به توجه است.

به طور خلاصه طوطی خاکستری افریقایی بسیار باشکوه و شگفت انگیز است اما انتخاب خوبی برای همه نیست.صاحبان به طوربالقوه نیاز دارند که توانایی خود را برای متعهد شدن به نیازهای پرندگان برای داشتن طول عمر مورد انتظار ارزیابی کنند و مطمعن شوند که انها بهترین راه برای مراقبت ازاین طوطی های فوق العاده درک کرده اند.

جهت ثبت نظر باید ابتدا در سایت عضو و یا وارد شوید.