آنچه در مورد سلامت سگتان باید بدانید (قسمت اول)

به مشکلات ژنتیکی سگ تان توجه کنید:

سلامتی سگ تان را با معاینه بالینی منظم زیر نظر بگیرید هیچ کس سگ شما را بهتر از شما نمی شناسد. اورا در حال بازی کردن، خوردن و خوابیدن می بینید و هر روز از او مراقیت می کنید. به این ترتیب اولین کسی که تشخیص بیمار شدن حیوان را بدهد خود شما خواهید بود. شاید دوست پشمالوی شما دیشت غذا نخورده، آیا امروز فقط کمی سرحال نیست یا اینکه باید به سرعت او را به دکتر برسانید؟ در این فصل اطلاعاتی ارائه می شود که به شما کمک می کند در مورد این گونه مشکلات تصمیم گیری کنید. شما متوجه می شوید که سگ سالم چطور باید به نظر برسد، بدین وسیله می توانید خیلی راحت تر علائم بیماری را در او تشخیص بدهید. به شما می گوییم چنانچه تصمیم به افزایش اعضای خانواده یگ خود گرفتید، چگونه باید توله یا سگ بالغ سالمی را انتخاب کنید.

تشخیص دادن ویژگی های یک سگ سالم

اولین قدم برای مراقبت کردن از سگ تان این است که ویژگی های یک سگ سالم را بدانید تا به راحتی بتوانید علائم بیماری اش را تشخیص دهید.

خب سگ سالم چه شکلی است؟ شاید پاسخ به این سوال خیلی واضح به نظر برسد، اما این گونه نیست. سگ ها از نظر ظاهر آن قدر باهم متفاوتند که تشخیص دادن تفاوت بین عادی و غیرعادی ها می تواند کار دشواری باشد. دامپزشکان زمان بسیار زیادی را صرف یادگیری چگونه تشخیص دادن نشانه های سلامتی سگ ها و متمایز کردن آنها از علائم بیماری ها می کنند. تشخیص دادن سگ سالم کار دشواری است چون سگ ها نمی توانند با زبان ما صحبت و مارا از حال درونی شان با خبر کنند. نبابراین برای خوب مراقب بودن مخصوصا، استفاده کردن از همه شواهد برای جمع آوری اطلاعات درباره سلامتی سگ مان مهم است. چشم هایمان پوشش براق و دم جنبنده یک سگ سالم را به ما نشان می دهند، ما صافی و نرمی و قابل ارتجاعی بودن پوست سگ سالم را با دست هایمان لمس می کنیم. نفس های منظم و عمیق سگ سالم را درخواب با گوش هایمان می شنویم و با بوییدن سگ می توانیم از سلامتی دندان ها و لثه و تازگی نفس او مطلع شویم. در قسمت بعدی، سرنخ هایی راجعبه چگونگی استفاده از تمام حواس خود برای ارزیابی سلامتی آنها به شما داده می شود.

طرز برخورد

از سر و روی سگ سالم عشق به زندگی می بارد. او سرش را بالا نگه می دارد، چشم هایش برق می زنند و دمش با چشم داشت به سرگرمی هایی که در گوشه و کنار برایش فراهم می کنید می جنباندو او باید پر از انرژی، کنجکاو و علاقه مند به محیط پیرامون باشد.

چیزی که خیلی از ماها را برای سگ همدم مان بسیار عزیز می کند بازی (برو بیارش) است. اگر متوجه تغییر ناگهانی ادامه دار در رفتارش برای بیش از دو روز شدید این شاید نشانه مشکلات دیگری باشد. سریعا دلیل این تغییر ناگهانی رفتار او را می توانید با نشان دادن او به پزشکش پیدا کنید.

پوست

پوست یکی از تغییر پذیرترین ویژگی های سگ ها و روی هم رفته شاخص خوبی برای سلامت آنهاست. بسته به نژاد، بعضی سگ ها مثل تروورن بلژیکی موهایی که به خودی خود می ریزند دارند و برخی از سگ ها موهایی دارند که باید مرتبا کوتاه شوند.

اما به زغم نژاد سگ یا نوع مو، یک سگ سالم باید موهای براق و قابل ارتجاع داشته باشد. به علاوه پوست زیرین موها باید نرم و انعطاف پذیر باشدو وقتی که پوست او را نیشگون می گیرید باید خود به خود به حالت اولیه باز گردد. ریزش غیر طبیعی موها می تواند از علائم یک مشکل جسمی باشد. سگ هایی که ریزش مو دارند دارای یک چرخه برای رشد و ریزش هستند که به وسیله تعدادی از عوامل مانند ژنتیک، طول روز، دما و هورمون ها کنترل می شوند. هر مو به صورت ژنتیکی به اندازه مشخص رشد کرده و بعد وارد مرحله استراحت می شود. موهای جدید به موقع رشد کرده و موهای قدیمی در حال استراحت را به بیرون هل می دهند و جایگزین آنها می شوند.

اکثر سگ هایی که در نواحی معتدل زندگی می کنند موهایشان در فصل پاییز زمانی که روز ها کوتاه تر شده و دمای هوا کاهش می یابد می ریزند. در فصل بهار آنها دوباره پوشش بر پشت خود را به پوشش سبک تری برای فصل گرما تغییر می دهند. سگ های ماده مکرر سه تا چهار ماه از فصل گرما پوست می اندازند و مادر های تازه فارغ شده پس از تولد نوزادشان بارها تعداد فراوانی از موهای خود را از دست می دهند و در اصطلاح پوست می اندازند. چگونه می توان تشخیص داد که ریزش مو های او در دوره طبیعی خود است یا موهای مرده روی مبل و فرش نشانه مشکلی جدی است؟

سگ تروون بلژیکی با موهای پرپشت و فراوان که خود به خود می ریزد. زمانی که او ریزش خیلی زیادی دارد می توانید با حمام آب گرم به این فرایند سرعت بخشیده و به زدودن موهای سرگردان کمک کرده و جوانه زدن موهای جدید را تحریک کنید. بعد از حمام کردن او باقیمانده موهای مرده را شانه کرده و پوشش را معاینه کنید. اگر پوستش سالم و جدید است و موهای براق شروع به ظاهر شدن می کنند، دوستتان در حال یک ریزش چرخه ای است اما اگر موها هنوز کدر، خشک و شکننده به نظر می رسند یا اگر ناحیه موهای از قبل کوتاه شده دیگر به رشد طبیعی خود باز نگشته اند، او را برای معاینه نزد پزشکش ببرید. مخصوص اگر علائم بیماری درگر هم خود را نمایان کرده اند

 

جهت ثبت نظر باید ابتدا در سایت عضو و یا وارد شوید.