آیا شکلات برای گربه سمی است؟

گرچه بسیاری از گربه ها شکلات نمی خورند اما ممکن است توسط صاحب خود مجبور به خوردن آن شوند. صاحبان گربه که گمان می کنند دارند با شکلات گربه را تشویق می کنند. عامل سمی موجود در شکلات تئوبرومین است. در همه انواع شکلات این ماده وجود دارد حتی در شکلات سفید. البته خطرناک ترین نوع شکلات شکلات تلخ و شکلات مخصوص کیک پزی است. نکته بسیار مهم این است که خوردن شکلات در گربه ها بسیار خطرناک است. مصرف شکلات در گربه باعث ضربان غیر طبیعی قلب، لرزش، تشنج و مرگ گربه می شود.

مسمومیت در اثر مصرف انواع شکلات یکی از رایجترین مسمومیت هایی است که در کلینیک های دامپزشکی با آن مواجه هستند. در روز های تعطیل ، جشن ها و مناسبت های خاص به دلیل مصرف زیاد شکلات مراجعین این مسمویت ها افزایش میابند. سعی کنید در این روز ها شکلات در در جعبه یا ظروف درب دار نگه دارید تا از دسترس گربه شما دور بماند.

 

بعضی از گربه ها توانایی هضم شکلات را دارند ولی با این حال سیستم بدنی هر گربه با گربه دیگر متفاوت است و اگر مصرف شکلات زیاد باشد خطر مرگ و مسمویت در گربه زیاد میشود. 

 

نکته : شکلات سیاه 10 برابر شکلاتی که حاوی شیر است برای گربه خطرناک میباشد.

 

اگر متوجه شدید که گربه شما به شکلات دسترسی پیدا کرده و احتمال زیاد مصرف کردن آن نیز زیاد است حتما به دامپزشک خود اطلاع دهید و فورا به کلینیک مراجعه نمایید.  سعی کنید قبل از تماس با دامپزشک در مورد سایز گربه خود ، نوع شکلات مصرفی و اینکه چه مدت از زمان خورده شده شکلات میگذرد اطلاعات کافی داشته باشید و در اختیار دامپزشک قرار دهید.
ممکن است بدن گربه اثر شکلات را همان لحظه نشان ندهد بنابراین با تصور اینکه خطر رفع شده و حیوان نیازی به پزشک ندارد احساس امنیت نکنید.

جهت ثبت نظر باید ابتدا در سایت عضو و یا وارد شوید.


دیدگاه های کاربران

| 5 ماه پیش | پاسخ تاريخ انقضا نزديك نباشد