دلایل عطسه کردن در گربه ها

دلایل عطسه کردن در گربه ها

 

در صورتی که عطسه کردن گربه به صورت موقتی باشد یک عمل طبیعی خواهد بود. با عطسه کردن راه های هوایی مجاری بینی تمیز می شود.عطسه کردن مکرر و همراه با خروج ترشحات شفاف و بی رنگ از بینی نسان دهنده واکنش های آلرژیک یا حساسیت به ویروسها خواهد بود ولی اگر ترشحات بینی غیر شفاف رنگی باشند،علامت ابتلا به بیماری های باکتریایی خواهد بود. در صورت مشاهده علایم ذکر شده و تب و کاهش اشتها لازم است حتما به دامپزشک مراجعه نمایید.

 


از موارد بسیار شایع در عطسه کردن بیش از اندازه در گربه ها، عفونت بخش فوقانی دستگاه تنفسی، ویروس آنفولانزا و Adenovirus میباشد. این عفونتهای ویروسی شدیداً واگیردار بوده و می تواند همراه با علائمی چون ترشح و خلط بیش از اندازه، تورم چشمها و غدد، سرفه و عطسه فراوان باشد. گاهی اوقات متوجه می شوید که گربه شما پس از تماس و مجاورت با دیگر حیوانات مبتلا به این بیماری می شود، و این بدلیل واگیر دار بودن عفونت از یک حیوان به حیوان دیگر میباشد.

 

گربه ها نیز مانند انسانها ممکن است در برخورد با برخی از مواد شیمیایی حساس باشند. ممکن است گربه شما در مجاورت دود سیگار، حشره کشها، محصولات تمیز کننده و پاک کننده های خانگی آلرژی داشته باشند. مجاورت در برابر هوای طوفانی و گرد و غبار نیز می تواند موجب بروز عطسه در گربه شود. این مورد بسیار طبیعی است.

گربه های پرشین و سایر نژادهایی که صورت تخت دارند، بیشتر از سایر نژادها زمانیکه در معرض مواد شیمیایی، دود سیگار و .. قرار می گیرند شروع به عطسه می کنند . همچنین بدلیل مجرای بینی باریکشان بیشتر مبتلا به عفونت مجرای بینی میشوند.گاهی اوقات گربه در زمان معینی از سال یا فصل معینی مبتلا به عطسه می شوند که این به معنای آلرژی فصلی یا وجود گرد غباری خاص در هوا در زمان خاصی در سال میباشد.

 

عطسه خونی

 

 در صورتیکه عطسه گربه همراه با بالا آوردن خون می باشد، بایستی هر چه سریعتر به دامپزشک مراجعه نمائید. سرطان مجرای بینی می تواند دلیلی برای این حالت باشد. پزشک با معاینه سینوسهای گربه و عکس از سینوسهای حیوان قادر به تشخیص سرطان خواهد بود.

 

بیماریهای دندان عاملی برای عطسه

 

 از دیگر دلایل عطسه در گربه ها آبسه پیشرفته دندان می باشد. عفونت دندانی می تواند وارد مجرای بینی شده و موجب عطسه در گربه شود.بدلیل اینکه عموما گمان شما به بررسی دندانهای گربه در تشخیص علت عطسه گربه نمی رود، عفونت دندان می تواند برای مدت طولانی تشخیص داده نشود. بنابراین بررسی دندانهای گربه در ویزیت مرتب حیوا ن از اهمیت ویژه ای برخوردار است.

جهت ثبت نظر باید ابتدا در سایت عضو و یا وارد شوید.


دیدگاه های کاربران

| July 2017 | پاسخ منظورتون اینه که این غذارو بخوره بیماریش بر طرف میشه یا اینکه مشکلی براش پیش نمیاد؟ منظورم اینه که درمانیه؟