راه کارهایی برای بازگرداندن پرنده ای که فرار کرده است

وقتی پرنده در حال پرواز است

 

- وقتی پرنده تان درحال پرواز است، چشم از او بر ندارید. آخرین جایی که او را دیده اید، سطح پروازش و اینکه چقدر خسته به نظر می آمده را به خاطر بسپارید.شاید همان حوالی فرود آمده باشد. 

- در حالیکه پرواز می کند با صدای بلند صدایش کنید. اینکار به او کمک می کند تا راهش را به سمت شما بیابد.

 

جستجوی پرنده

 

- به خاطر داشته باشید که طوطی تان ممکن است قبل از اینکه شما او را ببینید، شما را ببیند. در این صورت سکوت می کند. احتمالا به این دلیل که در حضور شما احساس آرامش بیشتری کرده.

- اگر نمیتوانید ببینیدش، صدایش کنید. ممکن است جوابتان را بدهد. کلماتی را که می شناسد یا غالبا تقلید می کند را بگویید. غالب طوطی ها را با سر و صدایشان می توانید پیدا کنید.

- در مراحل اولیه جست و جو، محوطه ی محدودی را با دقت تحت نظر قرار دهید (حدود یک مایل). طوطی ها غالبا زیاد دور نمیشوند مگر اینکه به شدت بترسند.

- اگر موفق به تشکیل گروه جستجو شده اید، پخش شوید و محلی را که پرنده آخرین بار دیده شده پوشش دهید.

- با وجود رنگهای روشن غالب طوطی ها، تشخیصشان در میان شاخ و برگ درختان می تواند بسیار دشوار باشد. به جای اینکه روی درختان به دنبال طوطی تان بگردید، به تکان های غیر عادی برگها توجه کنید.

- اگر پرنده ی دیگری دارید که مورد علاقه ی اوست، آن را هم همراهتان به محل بیاورید. قفس پرنده را در همان محل زمین بگذارید و از آن فاصله بگیرید. سر و صدای این پرنده ممکن است پرنده ی گم شده تان را تشویق به بازگشت کند. تا حد ممکن سکوت کنید تا صدای جیغ پرنده را بشنوید.

 

پرنده را یافته اید ولی نمی توانید به او دست یابید

 

- غذاهای مورد علاقه، ظروف غذای آشنا و در صورت امکان قفسش را بیاورید.

- اگر تاز هفرود آمده باشد، احتمالا برای مدتی دوباره پرواز نخواهد کرد.

- هرگز پرنده را در ارتفاع یا شیب زیاد تشویق به پرواز نکنید. سعی کنید خودتان، دوست پرنده تان یا قفسش را جای قرار دهید تا پرنده کم کم با پروازهای کوتاه یا خریدن ارتفاعش را کم کند.

- وقتی پرنده زا یافتید، آرامش خود را حفظ کنید مگر اینمکه پرنده در خطر جدی باشد. اگر نمی توانید به او برسید، بهتر است بگذارید همانجا که نشسته بماند و به فکر یافتن یک استراتژی باشید. سعی نکنید سراسیمه بگیریدش، با شلنگ رویش آب بپاشید یا بترسانیدش.

- فرد یا پرنده ی مورد علاقه پرنده تان را به آنجا بیاورید.

- شاید گاهی لازم باشد خود را از پرنده پنهان کنید. اینکار پرنده را تا حدی مضطرب می کند و با ظاهر شدن دوباره تان به سمت شما خواهد آمد. وقتی بخواهد به سمتتان بیاد قبلش بسیار پر جنب و جوش و پر سر و صدا خواهد شد. اگر چنینی حالتی را دیدید خود را به او نشان دهید.

- اشیا ناآشنا را به سمت پرنده نگیرید که رویشان بنشیند. با اینکار تنها او را می ترسانید و تشویقش می کنید دورتر پرواز کند. اگر شی آشنایی در دسترس دارید ممکن است پرنده رویش بنشیند. به یاد داشته باشید که نردبان، بالا رفتن شخصی از درخت، برج فرازرو و غیره هم پرنده را خواهند ترساند. اگر مجبورید از این راهکار استفاده کنید، اینکار را بسیار آرام انجام دهید. اگر میبینید پرنده پرنده قصد رواز دارید سریعا در همان مرحله متوقف شوید.

- اگر وقتی پنهان شده اید صدای جیغ پرنده را شنیدید، ممکن است آماده ی پرواز باشد یا حتی پرواز کرده باشد. بلافاصله خود را به او نشان دهید. در چینی شرایطی، غالب پرندگان هنگام پرواز جیغ می کشند.

- در صورت امکان سعی کنید پرنده را ترغیب به پرواز (کوتاه) یا خزیدن روی شاخه یا اشیا مشابه آنچه الآن رویش نشسته نمایید. نشستن روی نشیمنگاهی متفاوت پرنده را خواهد ترساند. مثلا پرنده ای که روی شاخه درخت نشسته با نشستن روی نرده وحشت خواهد کرد. اگر چاره ی دیگری ندارید، این روند را به کندی پیش برده و صبور باشید، به پرنده کمک کنید اعتمادش را بدست آورد. با نشستن روی نشیمنگاه جدید ممکن است بترسد و دوباره پرواز کند.

- اگر زبان بدن می گوید که تمایل دارد پایین آید، صدایش بزنید. ولی مدام اینکار را نکنید.

- اجازه ندهید افراد دیگری در اطراف فرد مورد علاقه ی پرنده تجمع کنند. پرنده ای که ترسیده تمایلی نخواهد داشت که به سمت گروهی از آدما برود. به فرد مورد علاقه ی پرنده فضای کافی بدهید.

- همچنینی قبل پرواز خود را تخلیه می کنند و جیغ می کشند. این نشانه ها را یک اخطار تلقی کنید. آماده باشید او را دنبال کنید و ببینید به کجا می رود. در صئرت لزوم آماده ی دویدن باشید.

 

خورشید رو به غروب است و پرنده هنوز بیرون

 

- روز بعد قبل از طلوع آفتاب به همان نقطه بروید. پرنده باید هنوز همانجا باشد مگر اینکه در طول شب از چیزی ترسیده باشد.

- طوطی ها غالبا قبل از غروب هم دوباره پرواز خواهند کرد. این شاید آخرین شانستان برای بازگرداندن پرنده باشد. از این فرصت استفاده کنید. با فریاد زدن و تههیج او انرژی بدهید. با اینکار او را ترغیب به آخرین پرواز می کنید.

- در حدود ساعت 8:30 تا 9 صبح، پرنده آماده ی پرواز یا آمدن به سمت شماست. مراحل مربوط به بخش “پرنده را یافته اید ولی به او دسترسی ندارید” را تکرار کنید.

- با غروب آفتاب، پرنده پرهایش مرتب می کند و آماده ی استراحت شبانه می شود. بهترین کار در این لحظه این است که بگذارید بخوابد. مراقبش باشید و چشم بر ندارید تا آفتاب کاملا غروب کند. آخرین مکان پرنده را به خاطر بسپارید.

جهت ثبت نظر باید ابتدا در سایت عضو و یا وارد شوید.