علائم و عوارض کمبود ویتامین ها در کاسکو

کاسکوها اگر بطور منظم و طبق یک برنامه صحیح تغذیه شوند، مشکل کمبود ویتامین در آنها بوجود نخواهد آمد ولی از اونجا که کمبود ویتامین میتواند عوارض خطرناکی برای پرنده ایجاد کند لذا آشنایی با علائم آن نکته مهمی است که میتوان بدین طریق نسبت به پیشگیری هر نوع عارضه ای آمادگی داشت.


در ادامه سعی کرده ایم که به طور مختصر و مفید نکات مهم مربوط به کمبود ویتامین ها رو شرح دهیم:

ویتامینA:
عوارض: چشمان اشک آلود – التهاب پوست داخل چشم و دهان – اختلالات قوه بینایی – دیر بهبود یافتن زخم – نداشتن نطفه – ناهنجاری در رشد جوجه از علایم آن هستند.

ویتامین B:
عوارض: کمبود آن در وهله اول باعث ایجاد اختلال در سیستم عصبی می باشد – حرکات پرنده غیر قابل کنترل خواهد بود – گرفتگی عضلات بالها (ناتوانی در پرواز) و نیز پاها بوجود خواهد آمد.

ویتامین B1 (تیامین):
عوارض: کمبود این ویتامین به سرعت باعث مرگ پرنده میشه. گردن پرنده گرفتگی عضلانی پیدا کرده و به سمت عقب کشیده میشه. اغلب ، این کمبود در پرندگانی دیده میشه که فقط از دانه هایی تغذیه میکنند که دارای درصد بالایی از هیدرات کربن هستند.

ویتامین C:
عوارض: کمبود این ویتامین سبب حساسیت پوست داخلی مجاری دهان و تنفس که در نهایت منجر به عفونت خواهد شد.

ویتامینD:
عوارض: کمبود آن در جوجه ها موجب اختلالاتی در استخوان بندی می گردد.

ویتامین E:
عوارض: کمبود ویتامین E باعث کمبود توانایی . میشه از طرفی تامین این ویتامین برای رشد عضلات جوجه ها بسیار با اهمیت است.

ویتامین K:
عوارض: کمبود آن سبب کاهش غلظت خون گردیده و هنگام زخمی شدن پرنده محل خونریزی به سختی منعقد می گردد. دانه هایی با چربی زیاد مانند : شاهدانه ، اشباع از ویتامین K هستند.

به طور کلی باید در نظر داشت که بهترین روش برای جلوگیری از کمبود ویتامین در پرنده، تامین ویتامین ها از طریق تغذیه مناسب طبیعی ویتامین دار به صورت تازه است که میوه و سبزیجات جات تازه حرف اول رو میزنه.
به طور مثال: هویج مملو از ویتامین A و جوانه گندم مملو از ویتامین E میباشند.

جهت ثبت نظر باید ابتدا در سایت عضو و یا وارد شوید.