علل بیش فعالی در سگ ها و راه درمان آن

بیش فعالی در سگهای جوان شایع تر است ولی در میان سگهای بالغ نیز دیده می شود . بیش فعالی علت های مختلفی دارد و با آموزش دادن به سگ ، فعالیت مداوم و رفتار درست با آن قابل کنترل است ، البته گاهی اوقات بیش فعالی بسیار جدی است و لازم است که با دارو کنترل گردد.


بیش فعالی در توله ها

توله ها از سگهای بالغ فعال ترند زیرا هنوز آموزش ندیده اند و بسیار کنجکاو و مشتاق به کشف قلمرو خود هستند .از این رو شما نمیتوانید زمان زیادی را به آموزش آنها اختصاص دهید. جلسات 20 دقیقه ای برای آموزش توله ها بهترین انتخاب است ، هنگامی که توله به سن بلوغ رسید ، عاقل تر و آرام تر خواهد شد و میتوانید تمرینات جدی را شروع کنید .


بیش فعالی در سگهای بالغ

گاهی سگهای بالغ نیز دچار بیش فعالی میشوند و این حالت در بعضی نژاد ها وجود دارد ، در این حالت باید به سگ اجازه داد با فعالیت انرژی خودش را تخلیه کند چرا که در غیر این صورت سگ حالت مخرب پیدا میکند .

 

ADHD 

سگ همیشه در حال حرکت ، دویدن ، پریدن و واق واق کردن است و به هیچ عنوان قابل کنترل نیست . ADHD در سگها ارثی و بسیار نادر است . سگهای مبتلا به ADHD باید توسط دامپزشکان یا متخصصان رفتاری سگ معاینه شوند .

 

شما باید عاملی که موجب بیش فعالی سگ شما میشود را پیدا کرده تا بتوانید سگ را کنترل کنید . بهترین راه آنالیز کردن محل زندگی ، رفتار و میزان فعالیت سگتان است .

 

علل وجود بیش فعالی

 

بیش فعالی در توله ها کاملا عادی است ولی در سگهای بالغ به یکی از دلایل زیر صورت میگیرد :

 

-سگ فعالیت بدنی یا ذهنی لازم را ندارد : این حالت در سگهایی که در قفس یا اتاقی کوچک زندگی میکنند و اکثر اوقاتشان را به تنهایی می گذرانند وجود دارد ، این سگها در صورت ورود به یک فضای بزرگ شروع به فعالیت میکنند .

 

-واکنش ها در سگ شدید است: هر گاه سگ چیزی میشنود یا میبیند واکنش شدید نشان میدهد .

 

-سگ به دنبال توجه شماست : اگر سگ متوجه شود که با دویدن ، پریدن و پارس کردن توجه شما را جلب میکند این کار ها را خواهد کرد .

 

چگونه بیش فعالی در سگ را درمان کنیم ؟

 

-درمان بیش فعالی در سگ بستگی به عاملی دارد که موجب بیش فعالی سگ شده است . در صورتی که سگ شما فعالیت جسمی و ذهنی لازم را ندارد باید برنامه روزانه اش را تغییر دهید و وقت بیشتری را با او بگذرانید .

 

-هنگام خرید یا اداپت کردن سگی را انتخاب کنید که خصوصیات رفتاری مطابق میلتان را داشته باشد ، به یاد داشته باشید سگها شخصیت های مختلفی دارند و بعضی از آنها لحظه ای از بازی و حرکت غافل نمیشوند و بعضی تمام روز را میخوابند .

 

-اگر سگ شما دارای واکنش های شدید است باید با آموزش و تمرین او را کنترل کنید .

 

-اگر دارای سگی هستید که نیاز به جلب توجه شما دارد باید او را به درستی آموزش دهید تا فرا بگیرد بیش فعالی جز رفتار های نادرست است .

 

-اگر سگ شما مبتلا به ADHD است نیاز به درمان دارد و باید توسط دامپزشک ویزیت شود تا دامپزشک نحوه درمان صحیح را تعیین کند .

جهت ثبت نظر باید ابتدا در سایت عضو و یا وارد شوید.