علل کم خونی در گربه ها

کم خونی گربه ( Anemia ) یا آنمی اختلال خونی شایعی است که در آن گلبول‌های قرمز و یا هموگلوبین کافی در خون وجود ندارد.  چون گلبول های قرمز مسئول حمل اکسیژن به سلول های بدن گربه هستند کمبود آنها سبب به مخاطره انداختن جان گربه خواهد شد. کم خونی به دلایل متعدد مانند آلودگی به کک ها و انگل های خارجی و نقص در عملکرد برخی از ارگان های حیاتی بدن اتفاق می افتد.

از علائم بیماری کم خونی در گربه ها میتوان به رنگ پریدگی مخاطات لثه و غشا ملتحمه چشم و همینطور تحلیل رفتن انرژی بدن گربه اشاره کرد.

 

علل بیماری کم خونی :

  • کک ها ، شپش ها یا کرم های قلابدار با مکیدن خون گره ها سبب ایجاد کم خونی در بدن آنها می شوند. این حالت در مورد بچه گربه ها اهمیت بیشتری دارد و در برخی موارد سبب مرگ آنها خواهد شد.
  • از دیگر علل عمده کم خونی در گربه ها آلودگی به ویروس flv  یا aids  می باشد که برای پیشگیری از بروز آنها در گربه ها لازم است واکسیناسیون کامل و به موقع انجام شود. ویروس های حاصله از این بیماری سبب تخریب مغز استخوان و نابودی گلبول های قرمز خواهد شد.
  • بیماری های کلیوی در گربه ها سبب آسیب مستقیم به عروق خونی و ایجاد خون ریزی داخلی میشود که این مساله باعث کاهش حجم عمده ای از خون بدن آنها میشود.

 

برای تشخیص علت کم خونی دامپزشک اقدام به نمونه برداری و آزمایش خون گربه می نماید. در صورت بروز کم خونی شدید گاهی نیاز به انتقال خون در گربه میباشد که اکثر گربه ها دارای تیپ خونی a  می باشند.
برای درمان کم خونی طبق توصیه دکتر دامپزشک از جیزه غذایی حاوی ویتامین های زیاد، آهن و پروتئین استفاده خواهد شد. جگر منبع خوبی از پروتئیین میباشد و علاره بر آن سبزیجات تازه مخصوصا ویتامین های گروه b  غنی از آهن هستند.

جهت ثبت نظر باید ابتدا در سایت عضو و یا وارد شوید.