نحوه آراستن پرندگان خانگی

حمام کردن :

اکثر پرنده ها به خیس شدن علاقه دارن و حمام کردن انها را برای آراستن پرها تشویق می کند.دمای خانه باید ثابت نگه داشته شه و میزان گرما و دما باید با توجه به زیستگاه پرنده تنظیم شود.بعضی از پرنده ها آبتنی و کمی خیس شدن را ترجیح می دن و برخی دیگر علاقه به حمام کردندارن. فواره های کوچک یا آب پرانها می تونن برای خیس کردن کافی باشند( اب را با اب پاش بهپرنده نپاشید) ریختن آب باید مانند قطرات باران باشد. برای پرندگانی که حمام کردن دوست دارنیک کاسه آب پایین قفس بزارین و بعد از اینکه پرنده حمام کرد کاسه را بیرون ببرید. پرنده هاییکه دوش گرفتن را دوست دارن( طوطی خاکستری) یک نشیمنگاه زیر دوش درست کنید و نظارتداشته باشید.دمای آب را ثابت نگه دارین آب زیاد سرد یا داغ که باعث سوختن پرنده می شودنباشد. دمای آب را ناگهانی عوض نکنید.برخی پرنده ها علاقه به حمام کردن یا خیس شدن روزانه دارن و برخی حمام هفتگی. اجازه دهیدپرنده زمان حمام کردن را هدایت کند اگر احساس خوبی ندارن حمام کردن را متوقف کنید و حمامرا به زمانی که احساس بهتری داشت موکول کنید تا باعث سرماخوردن و استرس پرنده نشوید.برخی پرندگان از سشوار لذت می برن ( بعد از اینکه ترسشون از صدای سشوار رفع شد). اگرپرندتون دوست داره خشک باشه از سشوار استفاده کنید توجه داشته باشید همیشه حرارت پایینسشوار را انتخاب کنید و سشوار را خیلی به پرنده نزدیک نکنید. سشوار را چرخشی جلو پرندهبگیرین تا حرارات به یک قسمت بدن پرنده بیشتر از 2 ثانیه نباشد. سشوار با حرارت زیاد وطولانی باعث سوختگی می شود که نواحی سوخته شده باعث درد می شود.

 

اصلاح ناخن:

رشد بیش از حد ناخن باعث مشکل و ناراحتی پرنده در نشستن رو نشمینگاه و چوب می شود وهمچنین باعث آسیب و پاره کردن لباس و یا موکت می شود. بهترین نشیمنگاه طوری باید باشدکه که زمانیکه انگشتهای پرنده دور چوب را می گیرید ناخنها با چوب تماس داشته باشد حتیناخنهای کوتاه هم گاهی نیاز به ساییدگی برای از بین رفتن تیزی دارند.2 تکنیک و روش برای اصلاح ناخن وجود دارد. روش اول استفاده از ناخن گیر انسان یا ناخنگیر مخصوص سگ و گربه ( بسته به سایز پزنده) می باشد.. داشتن پودر و داروهایی که باعثبند آوردن خون می شوند ضروری است گاهی به علت بریدن زیاد ناخن پای پرنده دچار خونریزیمی شود.. با نگهداشتن و کنترل پرنده ناخنهای پرنده را اصلاح می کنند. مفداار بریدن ناخن بایدکم باشد . یرخی صاحبان پرنده 1-2 ناخن در روز می برن و در هفته های بعد اقدام به کوتاه کردنناخن می کنند. این کار خوبیه چون پرنده تشخیص خواهد داد که قصد شما اصلاح ناخن می باشد.روش دوم کوتاه کردن ناخن با استفاده از کوتاه کننده های چرخشی است که ناخن را کوتاه میکند. برای کوتاه کردن ناخن به نفر دوم نیاز است تا پرنده رو کنترل کند.کوتاه کردن ناخنها توسط دامپزشک به شما نشان می دهد چجوری باید ناخن را کوتاه و پرنده راکنترل کرد. بعد اصلاح ناخن توسط دامپزشک باید ناخنها را با اصلاح هفتگی یا ماهی یکبار کوتاه نگه دارید.

 

کوتاه کردن بالها:

کوتاه کردن بال برای همه پرندگانی که در خانه نگهداری می شن و اجتماعی هستن و از قفسبیرون ضروری می باشد. پرندگانی مثل فنچ یا قناری که در قفس نگهداری می شن نیازی به کوتاهکردن بال ندارن. پرندگان به طرف پنجره . کتری آب جوش یا غذاو پنکه های سقفی پرواز میکنند. ما مسئول هستیم که از انها مراقبت کنیم و برای مراقبت باید بالهای پرنده را کوتاه کرد.اجازه دهید اصلاح پر توسط دامپزشک انجام شود. اصلاح مناسب باید به گونه ای باشد که پرندهبتواند تمرین کند و عضلاتش را تکان دهد و توانایی فرود آمدن داشته باشد. کوتاه کردن بال بدونریسک و خطر نیست.اگر اصلاح بطور صحیح انجام نشود پرنده کنترلش در فرود آمدن را از دستمی دهد و باعث صدمه دیدن پرنده می شود. علاوه بر بهم زدن کنترل پرنده ا مکان خونریزی دراثر بریدگی وجود دارد.اگر با بریدگی مواجه شدید باید فورا اقدام کنید و جلو خونریزی را بگیرین.اگر پرندتون فرار کرد و بیرون رفت به سرعت قفس پرنده را بیرون بزارید و یک کاسه بزرگ ازغداهایی که دوست دارد درون قفس. بعد 1-2 روز پرندتون خواهد فهمید قفس خیلی بد نیست و بهقفس بر می گردد. به همه اطلاع دهید که پرندتون رو گم کردین می تونین از دامپزشکی ها کمکبگیرین و امیدتون رو از دست ندین. خیلی از پرنده ها هفته ها بعد از فرار پیدا شدن همیشه ازپرندتون عکس داشته باشین. مشخصات پرنده رو پا بند و همچنین میکروچیپ در این مواقع میتونه بهتون کمک کنه.

 

از بین بردن ناهمواری های نوک:

نوک باید بطور نرمال دارای ساییدگی های هموار می باشد.. اگر نوک پرنده براق باشه و ساییدگی هموار نداشته باشه باید با دامپزشک پرنده تماس گرفت و مسئله رو توضیح دهید و دلیلش رو متوجه بشید. نوکی که صاف و هموار نباشه باعث مشکل در خوردن و و آراستن پرنده می شود.

 

جهت ثبت نظر باید ابتدا در سایت عضو و یا وارد شوید.