نفخ و درمان آن در سگ

نفخ و درمان آن در سگ

نفخ در اصل  پيچ خوردگي معده است كه براي سگ بسيار خطرناك است و ممكن است زندگي سگ را به خطر بيندازد تمامي نژادهاي سگ از سگ هاي كوچك مينياتوري گرفته تا سگ هاي نگهبان بزرگ دچار اين عارضه ميشوند ولي معمولا سگ هاي داراي سينه هاي عميق بيشتر به آن دچار ميشوند.در نفخ گسترش معده، سبب وارد شدن فشار بر پردۀ دیافراگم شده و به نوبۀ خود تنفس را برای سگ دشوار می سازد. معده دچار پیچ و تاب می شود که این چرخش باعث درد و شوک وحشتناک و مرگ سریع حیوان می گردد.بنابراین نفخ همیشه باید به عنوان یک شرایط وخیم و ارژانسی شناخته شود و الزامی است که صاحبان و پرورش دهندگان سگ اطلاعات کاملی از چگونگی جلوگیری، شناخت علائم و انجام کمکهای اولیه آن بدست آورند.

 

لوازم مورد نیاز برای جلوگیری از نفخ:
1.گوشی پزشکی
2.رول نوارچسب
3.لولۀ معده به قطرهای مختلف و به اندازۀ 5/2_2 متر
4.سر سرنگ شمارۀ 14
5.ژل K.Y. (ژل بی حسی)
6.چند گاز یا حوله برای جذب مایعات دفعی
7.این لوازم در هر محیطی که از سگ نگهداری می کنید، باید به تعداد سگها در دسترس باشد.

 

مراحل نفخ، علائم و اقدامات موردنیاز:

در زمان نفخ سگ ، رفتاری همراه با اضطراب از خود نشان می دهد (ناله، قدم زدن، بلند شدن و دراز کشیدن، کشش بدن همراه با حالت کلافگی). بعد از خوردن غذا شواهدی از متورم شدن شکم نمایان می شود. ترشح بزاق دهان بیشتر از حد معمول می گردد. سگ تلاش بی فایده ای برای استفراغ کردن دارد. تنفس حیوان سخت می شود و نسبت به غذا بی میل می گردد و به آرامی حرکت می کند. در شرایط حاد لثه به رنگ قرمز تیره، آبی، خاکستری یا سفید تغییر رنگ پیدا می کند. ضربان قلب شدید و نبض ضعیف شده و سبب مرگ سگ می گردد.برای نجات سگ شما باید خیلی سریع وارد عمل شوید. حتی زمانی که شما به نفخ سگ خود شک دارید، باید بلافاصله سگ را به نزدیکترین کلنیک دامپزشکی انتقال دهید و در زمان ورود سریعا علت مراجعه را ذکر کنید تا در ابتدا از حیوان عکس برداری با اشعۀ X صورت گیرد. زیرا با عکس برداری نفخ حیوان مشخص می گردد.

 

تعیین فاز نفخ در سگ

1_ معاینه رنگ لثه
2_ چک کردن ضربان قلب و تعداد نبض
3_ توجه به میزان اتساع شکم

 

معاینه رنگ لثه:

لثۀ سگ در حالت طبیعی صورتی رنگ یا قرمز کمرنگ است و زمانی که با انگشت لثه را چند لحظه به صورت مداوم کمی فشار دهید پس از برداشتن انگشت، رنگ لثه سریعا باز می گردد.اگر لثه سگ به رنگ قرمز تیره، خاکستری، آبی و سفید باشد زمانی که شما لثه را تحت فشار قرار می دهید، رنگ بسیار کند بر می گردد و این نشان از وضعیت خطرناک است و شما باید بلافاصله کمکهای اولیه را آغاز کنید. اگر بعد از فشار لثه رنگ آن برنگشت و سفید ماند یعنی سگ شما در شرایط اورژانسی (فاز 3) قرار دارد و خطر مرگ برای حیوان بسیار بالا است.

فاز 1)
علائم: 1_ سگ منزوی می شود، رفتارهای حیوان همراه با بی قراری است، فرایند له له ردن و ترشح بزاق آغاز می گردد.
2_ هر 10 تا 20 دقیقه سگ برای استفراغ کردن تلاش بیهوده می کند.
3_ شکم شروع به بزرگ شدن می کند.

فاز 2)

علائم: 1_ در این زمان سگ بسیار بی قرار شده و ناله می کند. فرایند له له زدن مداوم می گردد.
2_ هر 2 تا 3 دقیقه تلاش بی نتیجه برای استفراغ صورت می گیرد.
3_ لثه ها تغییر رنگ پیدا می کنند.
4_ضربان قلب بالا می رود (80 تا 100 BPM)
5_ شکم حیوان بزرگ و محکم می شود و زمانی که با دست به آن ضربه بزنید صدای طبل می دهد.

فاز 3)

علائم: 
1_ لثه های سگ به رنگ سفید یا آبی تغییر رنگ پیدا می کند.
2_ سگ قادر به ایستادن نیست و در صورت راه رفتن، پاها بسیار متزلزل می باشند.
3_ شکم بسیار بزرگ و محکم می گردد.
4_ ضربان قلب شدیدا بالا میرود (100 BPM یا بیشتر) . نبض بسیار ضعیف می گردد.

 

نبض و ضربان قلب سگ را در زمان نفخ چک کنیم

اگر گوشی پزشکی در دسترس نباشد با استفاده از گوش، چشم و حس لامسه نیز می توانید ضربان قلب را مورد بررسی قرار دهید. اما با خرید یک گوشی پزشکی و اضافه کردن آن به جعبۀ کمکهای اولیه می توان به آسانی و با دقت بالاتری ضربان قلب سگ را شنید و تعداد نبض آنرا کنترل کرد.قبل از بررسی ضربان قلب باید از محل دقیق گرفتن نبض در بدن سگ آگاهی داشت. بهترین منطقه جهت گرفتن ضربان قلب در قسمت چپ قفسۀ سینه، پشت آرنج، مابین دنده های 4 و 5 روی قلب است. دو انگشت دست راست خود را روی قلب قرار می دهید با استفاده از ساعت یا کرونومتری که در دست چپ خود دارید تعداد ضربان را در 10 ثانیه ثبت می کنید و عدد بدست آمده را در عدد 6 ضرب می کنید و حاصل آن میزان ضربان قلب در دقیقه می باشد که با علامت اختصاری BPM ) Beats Per Minute = ضربه در دقیقه) مشخص می گردد.( 72=6*12)برای بدست آورن ضربان طبیعی سگ خود، این عمل را باید یکبار زمانی که حیوان در حالت آرامش و استراحت قرار دارد انجام دهید و یکبار نیز بعد از انجام فعالیت بدنی انجام دهید . ضربان قلب طبیعی در نژادهای بزرگ بین 60 تا 80 ضربه در دقیقه می باشد.بهترین منطقه برای گرفتن نبض سگ، سرخرگ رانی می باشد. برای این منظور دو انگشت اول را با کمی فشار برروی قسمت داخلی پای عقب درست در زیر جایی که چا به بدن متصل است قرار می دهید. شما می توانید ساختار طناب مانند، که شریان فمورال نامیده می شود را احساس کنید. تعداد دفعات احساس پالس در 10 ثانیه را در عدد 6 ضرب می کنید. دقیقا مانند محاسبۀ ضربان قلب صورت می گیرد.همچنین باید به میزان قدرت هر پالس نیز توجه داشته باشید.

 

راهکارهای پیشنهادی
هنگامی که در سگ هریک از علائم نفخ را مشاهده کردید
1_ ابتدا تلاش کنید فاز نفخ را تشخیص دهید.
2_ سریعا با دامپزشک تماس بگیرید و در مورد علائمی که مشاهده می کنید از وی راهنمایی بخواهید.
3_ اگر متوجه شدید سگ شما در فاز 1 نفخ قرار دارد بدانید که 30 دقیقه زمان دارید تا حیوان را به کلینیک دامپزشکی انتقال دهید. از انجام کمکهای اولیه جدا خودداری فرمایید و اجازه دهید تا دامپزشک مستقیما خود وارد عمل گردد.
4_ اگر به این نتیجه رسیدید که سگ شما در فاز 2 نفخ قرار دارد و نمی توانید حیوان را تا 10 دقیقۀ دیگر به کلینیک دامپزشکی انتقال دهید، باید کمکهای اولیه را با قرار دادن لوله در معدۀ سگ آغاز کرده تا گاز معده تخلیه گردد و سپس سگ را به دامپزشکی منتقل کنید.
5_ اگر سگ شما در فاز 3 نفخ قرار دارد و به دامپزشک در طی 10 دقیقه دسترسی ندارید باید سریعا کمکهای اولیه را با تروکار زدن آغازکنید تا فشار گاز معده ازبین برود. البته در این زمان احتمال مرگ حیوان بسیار زیاد است.

 

کمکهای اولیه نفخ

1_ قبل از انجام هر کاری باید هر لولۀ معده را قبل از وارد کردن به دهان سگ متناسب با طول بدن سگ خود اندازه گیری کرده و علامت گذاری کنید.

2_ رول نوار چسب را که متناسب با دهان سگ خود از قبل انتخاب کرده اید را در دهان سگ، در پشت دندانهای نیش قرار می دهید.

3_ انتهای لولۀ معده را با ژل بی حسی چرب کنید (مراقب باشید که ژل وارد لولۀ معده نشود و مسیر آنرا مسدود نکند).

4_ با دقت لوله را از طریق سوراخ رول نوار چسب وارد دهان سگ کنید (سگ در این زمان باید در حالت ایستاده باشد). هنگامی که لوله وارد گلوی سگ می شود ممکن است حسوان از خود مقاومت نشان دهد. با کمی صبر سگ خود شروع به بلعیدن لوله خواهد کرد. به آرامی لوله را عمیق تر به داخل گلو هدایت کنید تا به مری وارد شود. 

5_ هنگامی که لوله وارد مری شد به آرامی در آن بدمید، این عمل باعث می شود مسیر مری باز شده و اجازه می دهد لوله راحت تر به سمت معده حرکت کند.

6_ ممکن است لوله در زمان رسیدن به معده به دلیل اسپاسم عضلات دریچۀ معده و یا پیچش معده به سختی حرکت کند. اگر با این حالت روبرو شدید به شدت در لوله بدمید و لوله را در جهت حرکت عقربۀ ساعت به آرامی بچرخانید. اگر لوله وارد معده نشد همچنان در آن بدمید و با دقت لوله را به سمت عقب و جلو حرکت دهید.

7_ اگر لوله خیلی راحت و سریع از مری به سمت معده حرکت کرد، شما باید احتیاط کنید زیرا احتمال اینکه دیوارۀ معده سوراخ شود بسیار زیاد است و اگر شما بعد از 5 دقیقه تلاش در انتقال لوله به معده ناموفق بودید احتمالا ورود لوله به معده امکان پذیر نیست.

8_ بعد از ورود لوله به معده بلافاصله لوله را از دهان خود جدا کنید زیرا در این زمان گاز سریعا خارج خواهد شد و مایعات نیز با آن از لوله تخلیه می شوند.

9_ پس از توقف خروج گاز و مایعات از طریق لوله، شما باید محتویات باقی مانده در معده را با وارد کردن فشار از شکم خارج کنید. زیرا وجود این محتویات می توانئ بعد از مدت کوتاهی دوباره سبب نفخ شود. برای خارج کردن محتویات معده، سگ را درحالت ایستاده قرار داده، پشت سگ قرار گرفته دست خود را محکم دور شکم سگ قفل کرده و از سمت پایین به سمت سینه تکان می دهید. تداوم این عمل به مدت 5 تا 10 دقیقه باعث خروج کامل محتویات معده می گردد.

10_ انتهای لوله را با انگشت شست بپوشانید و با دقت لوله را به آرامی از دهان سگ خارج کرده و سپس سگ را سریعا به دامپزشکی انتقال دهید.

 

تروکار زدن: 
دفع سریع فشار بدون اعمال آرام بخشی مزیت این روش است.
1_ سگرا ازپهلویراست بررویزمین میخوابانید.محل معدهرا برروی سمت چپ شکم سگدر زیردنده هامشخص می کنید. 

2_ موهای این ناحیه را تراشیده و استریل می کنید.

3_ سر سوزن شمارۀ 14 یا کاتتر کوتاه شمارۀ 20 خیلی سریع وتند وارد معده می کنید. در این زمان صدای خارج شدن گاز از سوراخ ایجاد شده قابل شنیدن است. جهت اطمینان از وارد شدن سوزن به معده می توانید با سرگ محتویات را آسپیره کنید. (مواد را به داخل سرنگ بکشید)

4_ به آرامی شکم را فشار دهید، سپس سوزن را از بدن سگ خارج کرده و سریعا به دامپزشک مراجعه کنید.
در این روش نگران صدمۀ وارده بر سگ و درد ناشی از سوزن  نباشید زیرا در حالت نفج سگ خود درد شدیدی را از نفخ و پیچش معده تحمل می کند و از سوزن تزریق  وارد شده بر بدن هیچ دردی احساس نمی کند.

 

جهت ثبت نظر باید ابتدا در سایت عضو و یا وارد شوید.


دیدگاه های کاربران

| July 2017 | پاسخ این شامپو دوره درمان داره یا با همین یک عدد مشکل بر طرف میشه؟
| June 2017 | پاسخ ina vaghean taaasiram daran?
| June 2017 من که نتیجه گرفتم. باید یه برنامه منظم در نظر بگیرید واسش