نکاتی در مورد تمیز کردن دندانهای سگ و گربه

 

شیوه نگهداری و تمیز کردن دندانهای سگ و گربه

مناسب ترین راه رعایت بهداشت دندان های سگ و گربه مسواک زدن روزانه آنهاست. پلاک دندانی تجمع باکتریها در بین دندان و لثه می باشد. گاهی تجمع بیش از حد پلاک دندانی می تواند موجب عفونت و پیشرفت آن باعث جدا شدن دندان از استخوان آرواره  می گردد که اضافه بر ازدست دادن دندان، عفونت زیر لثه ها می تواند گسترش یافته و اندام هایی مانند کبد ، کلیه ها و قلب را درگیر سازد.
 

چگونه می توان دندان حیوان را مسواک زد؟

این کار معمولا خیلی ساده می باشد . ابتدا یک مسواک کوچک نرم و یا یک مسواک انگشتی تهیه می کنیم سپس از کمی خمیر دندان مخصوص سگ استفاده می کنیم ( خمیر دندان انسان بدلیل .اینکه حاوی مواد دترجنت بوده و در صورت بلعیده شدن دارای عوارض میباشد توصیه نمی شود)

 

 از چه سنی مسواک زدن باید آغاز شود؟

به محض اینکه توله ها دارای دندان شدند بایستی کار مسواک زدن آغاز شود اگرچه دندانهای شیری به زودی جای خود را به دندانهای دایمی خواهند داد این کار باعث عادت کردن حیوان به مسواک زدن می شود و به این ترتیب در سنین بالاتر هم به شما اجازه این کار را خواهد داد.

 

چه مواقعی دندانها بايستی توسط دامپزشک جرمگیری شوند ؟

اين مسئله به ميزان تجمع پلاک و تارتار روي دندانها بستگي دارد . بهتر است هر ماه وضعيت دندانهای حيوان خود را بررسي کنيد و به دندانهاي نيش و آسيا دقت بيشتري داشته باشيد و تجمع مواد زرد رنگ و يا قهوه اي رنگ روی اين دندانها را ، بويژه در ناحيه تماس دندان و لثه به دامپزشک خود  گزارش دهيد. زماني که تجمع پلاک وتارتار دندانها قابل مشاهده باشد به تشخیص دامپزشک زمان جرم گيری تخصصی است . باکتري ها به پلاک چسبيده و بافت لثه را تحريک وملتهب می سازند که با درمان ، التهاب لثه از بين می رود ولي اگرالتهاب لثه درمان نشده و به حال خود رها شود موجب بيماری های بافت های اطراف دندانی می شود که معمولا قابل درمان نیست.

جهت ثبت نظر باید ابتدا در سایت عضو و یا وارد شوید.