هرآنچه باید دربارۀ واکسیناسیون گربه بدانید

هرآنچه باید دربارۀ واکسیناسیون گربه بدانید 

 

هر روز، بارها و بارها، دامپزشکان به این سوال پاسخ می‌دهند که « واکسیناسیون گربه به چه صورت باید باشد؟تحقیقات نشان می‌دهد که تصمیم‌گیری برای واکسن‌ها یکی از پیچیده‌ترین تصمیم‌هاست. دلایل این امر بسیار زیاد است، در اینجا به چند تای آن اشاره می‌کنیم:

1.تحول سریع دانش و فهم ما از سیستم بدنی حیوان.
2.تغییر در حساسیت‌ها واکنش‌های افراد محلی به بیماری‌های مختلف در گذر زمان.
3.بیشتر شدن افزایش حیوانات نزد مردم و بیشتر شدن مسئولیت‌های صاحبان و دامپزشکان.
4.بیشتر شدن خواسته‌ها برای افزایش طول عمر حیوان.

دقیق‌تر شدن سیستم‌های ثبت پزشکی و پروندۀ حیوانات که این امکان را برای دامپزشکان فراهم می‌کند تا در دوره‌های درمان کوتاه‌مدت، میان‌مدت و درازمدت تاثیرات واکسیناسیون گربه و درمان را بر حیوان بسنجند.متاسفانه، در سال‌های اخیر، واکسن‌ها خطرات زیادی برای حیوانات به وجود آورده‌اند. همین امر منجر به واکنش‌های شدید به واکسیناسیون گربه و حیوانات شده  در صورتی که واکسن‌ از مبتلا شدن آن‌ها به بسیاری از بیماری‌های خطرناک جلوگیری می‌کند، که البته گاهی هم واکسن‌ها اثر نمی‌کنند. از طرف دیگر واکسیناسیون حیوانات از انسان‌ها در برابر بیماری‌های واگیردار از حیوانات، مثل هاری، محافظت می‌کند.

 

با همۀ آنچه گفته شد، باید بدانیم که همۀ واکسن‌ها برای حیوانات خانگی مناسب نیستند. به همین دلیل است که باید شرایط هر حیوان، جداگانه، بررسی شود تا معلوم شود درصد احتمال مبتلا شدن او به هر بیماری چه قدر است. بر اساس نتایج این بررسی می‌توان نتیجه گرفت که حیوان به چه واکسن‌هایی نیاز دارد. این بررسی و تصمیم‌گیری حتما باید زیرنظر یک دامپزشک متخصص انجام شود.

درست است که هر گربه شرایط و نیازهای خاص خودش را دارد، اما به‌طور کلی می‌توان گفت که چند واکسن برای همین گربه‌ها ضروری است:

1.ویروس هاری (Rabies Virus)
2.ویروس پنلوکوپنی (Feline Panleukopenia Virus)
3.ویروس هرپس (Feline Herpes Virus-1)
4.کلسی ویروس (Feline Calici Virus)

 

برای بچه‌گربه‌ها، واکسن هاری باید بین 8 تا 12 هفتگی، به میزان یک دوز، تزریق شود. البته میزان دقیق آن وابسته به نوع واکسن و برچسب توضیحاتی که دارد است. برای گربه‌های بالغ هم، میزان واکسن یک دوز در نظر گرفته می‌شود. یادآوری واکسن هاری، برای همۀ گربه‌ها، یک سال پس از واکسن اولیه است. بعد از آن، بسته به دستورالعمل واکسن، باید سال بعد یا سه سال بعد واکسن تجدید شود.واکسن‌های ویروس‌های پنلوکوپنی و هرپس و کلسی، معمولا، به‌صورت ترکیبی تزریق می‌شود. همۀ بچه‌گربه‌ها باید به فاصلۀ سه، چهار هفته، بین 6 تا 16 هفتگی، دو بار این واکسن را بزنند. بهتر است واکسن اولیه در 16 هفتگی تزریق شود و نوبت دوم آن به فاصلۀ سه یا چهار هفته انجام شود. همۀ بچه‌گربه‌ها باید یک سال بعد، واکسن یادآوری داشته باشند و بعد از آن هر سه سال به واکسن یادآوری نیاز دارند.علاوه بر واکسن‌های عمومی، که همۀ گربه‌ها باید دریافت کنند، واکسن‌هایی هم هستند که بعضی گربه‌ها با توجه به شرایط جسمی و محیط زندگی‌شان، به سبب احتمال ابتلا به بعضی بیماری‌ها، به آن احتیاج دارند:

ویروس لوکمی (Feline Leukemia Virus)
کمبود ایمنی (Feline Immunodeficiency Virus)
کلامیدیا (Feline Chlamydiosis)
بردتلا (Bordetella)


بعضی واکسن‌ها هم هستند که به‌طور کلی توصیه نمی‌شوند. نه به این سبب که مضر یا خطرناکند، بلکه چون لازم نیست گربه‌ها واکسن‌های زیاد و متعدد دریافت کنند. این واکسن‌ها عبارتند از:

عفونت پریتونیت (Feline Infectious Peritonitis)
ژیاردیا (Feline Giardia)

 

به طور کلی واکسیناسیون گربه یکی از مهمترین خدماتی است که دامپزشک برای شما انجام می‌دهد. درست است با روالی مشخص انجام می‌شود، ولی نباید بدون تحقیق و بررسی لازم آن را انجام دهید. وقتی برای واکسن زدن گربه‌تان را نزد دامپزشک می‌برید، دامپزشک می‌تواند او را کاملا معاینه کند و این کار برای حفظ سلامتی او بسیار مفید است. هدف اصلی شما و دامپزشکتان حفظ سلامت گربه است، برای همین باید واکسن‌ها متناسب با شرایط محیطی گربه انتخاب و تزریق شود.

جهت ثبت نظر باید ابتدا در سایت عضو و یا وارد شوید.