چند اشتباه رایج در تربیت سگ

 

عدم اجتماعی نمودن مناسب

تمامی سگ‌ها به وسیله حضور در میان دیگران (انسان و حیوان) پیشرفت کرده و از این حضور پایدار خوش حال می‌شوند، پس اجتماعی نمودن سگ بسیار مهم است. دور نگه‌داشتن سگ از انسان‌ها یا دیگر حیوانات و محدود کردن روابط وی، منجر به بروز مشکلات رفتاری مانند ترسو یا مهاجم شدن در آینده خواهد شد. قدم زدن در پیاده‌روهای شلوغ و حضور در جمع دوستان و رفتن به مکان‌های جدید، می‌توانند بخشی از برنامه آموزشی سگ شما در طول رسیدن به بلوغ اجتماعی وی باشند.

 

عدم دادن به موقع جایزه یا تشویقی
سگ شما کاری را درست انجام داده و جایزه شما برای آن‌کار با تأخیر به او رسیده، این تاخیر باعث می‌شود که دلیل جایزه گرفتن برای سگ نامعلوم مانده و تربیت سگ برای شما مشکل شود. جایزه دادن به موقع هم‌چنین باعث می‌شود سگ بفهمد که برای کار خوبی که کرده، تشویقی گرفته است. مواظب زمان دادن تشویقی باشید و درست بعد از انجام صحیح کار، به او جایزه بدهید تا در صورت عدم اجرای صحیح فرمان جایزه نگرفته نباشد و آن رفتار غلط برایش مترادف با جایزه نشود.

 

تایید ناخواسته
آیا سگ شما، هردفعه که وارد خانه می‌شوید به سمت شما می‌پرد؟ یا از صدای رعد و برق می‌ترسد و در گوشه‌ای پناه می‌گیرد؟ و آیا پس از انجام هرکدام از این کارها، با نوازش شما روبرو می‌شود؟ اگر جواب مثبت است، پس شما عملاً به سگ خود می‌گویید که کار درستی انجام داده و شما این کار او را تایید می‌کنید. هرچند این مسائل آن‌قدر کوچک هستند که بتوان آنها را نادیده گرفت، اما این تأییدات ناخواسته از جانب شما باعث بروز مشکلات رفتاری دیگری در سگ می‌شود، چرا که نتیجه هرکدام از این کارهای اشتباه سگ، توجه و نوازش مضاعف از جانب شماست. وقتی که سگ عادت غلطی پیدا می‌کند یا هراس از چیزی در وجود او شکل می‌گیرد، زمان و توجه بیشتری لازم است تا او را دوباره تعلیم دهید و یا رفتارش را تصحیح کنید. پس، همیشه پیش از شروع یک برنامه تربیتی خاص، مواظب حرکات و واکنش‌های خود نسبت به سگتان باشید.


عدم تقسیم وظیفه تربیت سگ در میان اعضای خانواده
هر یک از اعضای خانواده، دوست دارد که در پروسه تربیت سگ سهیم باشد و هرکدام هم روش‌ها و فرمان‌های جدیدی را برای تربیت به کار می‌برد. این مساله، هم تعلیم را برای سگ غیرقابل درک کرده و هم منجر به سردرگمی سگ و در نتیجه به هدر رفتن تلاش‌ها می‌شود. برنامه‌ریزی صحیح مثل یک برنامه روزانه تعلیمی مشخص، متدها و مسئولیت‌ها و قوانین که باید با دیگر اعضای خانواده، قبل از آوردن یک سگ به خانه، به بحث گذاشته شوند. در این حالت تمامی اعضا وظایف خود را دانسته و اهمیت پایداری در تربیت را نیز درک خواهند کرد.

 

فرمان دادن، همراه با واکنش‌های آزار دهنده
هیچ گاه از فرمان دادن یا صدا زدن نام سگتان، صرفاً برای فرمان پذیر کردن او استفاده نکنید. وقتی که یک فرمان یا کلمه (حتی نام خودش) برای او با یک تجربه بد و آزار دهنده همراه شود، سگ هم شروع به نادیده گرفتن آن کلمه و دور شدن از شما به هنگام ابلاغ آن فرمان می‌کند. همیشه سگ را قبل، هنگام و بعد از انجام یک کار و یا فرمان، تشویق کنید. هیچ گاه داد نزنید و در عوض از یک صدای مصمم و محکم، وقتی که سگ را در هنگام انجام یک کار اشتباه گرفته‌اید، استفاده کنید.

 

بازی نکردن با سگ
بسیاری از مالکین سگ‌ها، فراموش می‌کنند که باید بعد از هر جلسه آموزشی، با سگشان بازی کنند. تمام (یا 99%) سگ‌ها از انجام بازی (بگیرش و بیارش) لذت می‌برند. بازی کردن هم‌چنین باعث ایجاد انگیزه در سگ شده و او را علاقمند به شرکت در جلسات آموزشی و بازی بعد از آن می‌کند. هم‌چنین، باعث رفع خستگی و تخلیه انرژی مازاد و ایجاد انگیزه جسمی و فکری می‌شود.

 

اقدام به تعلیم سگ، وقتی که اوضاع روحی مناسبی ندارید.
اگر روز بدی را گذرانده‌اید و حوصله ندارید، پس نسبت به آموزش سگ اقدام نکنید. در این شرایط تن صدای شما فرق می‌کند و هم‌چنین راحت‌تر از کوره در می‌روید و خشونت و عصبانیت به خرج می‌دهید. اما اگر سگتان هم حوصله تمرکز کردن ندارد، باز هم وضعیت مشابه است پس اصرار نکنید، پس باید بدانید که در روزهایی که شما یا سگتان، به دلایلی نمی‌توانید روی آموزش تمرکز کنید، بهتر است برنامه را کنسل کنید یا به تعویق بیاندازید.

جهت ثبت نظر باید ابتدا در سایت عضو و یا وارد شوید.