Arthritis یا انحراف و بدفرمی مفاصل در گربه

Arthritis یا انحراف و بدفرمی مفاصل بیماری شایعی است که در 100 شکل متفاوت در انسان ها ظاهر می شود. (Osteoarthritis (OA از انواع Arthritis که در گربه ها به دفعات مشاهده شده است. گربه ها استادان پنهان کردن درد خود هستند ، ولی اگر آنها علائمی از درد نشان نمی دهند این بدان معنی نیسنت که آنرا حس نمی کنند.

 

علایم Osteoarthritis در حرکات گربه :

دشواری برای ورود و خروج به ظرف خاک

کاهش مشهود فعالیت

تردید یا دشواری در پریدن روی اشیا بلند مثل میز و صندلی و لبهء پنجره

 

علایم Osteoarthritis در زندگی روزمرهء گربه :

تغییر رفتار خواب گربه (افزایش یا کاهش غیرعادی خواب)

کاهش یا دشواری در لیسیدن بدن

علاقه ی وافر و غیرطبیعی به پنهان شدن

کاهش اشتها

 

علایم Osteoarthritis در بدن گربه :

 ابراز ناراحتی گربه در زمان نوازش یا/و بورس کشیدن

لنگیدن ، منقبض کردن بدن

 

درصورت مشاهدهء هریک از این علایم گربه را نزد دامپزشک ببرید. پس از مشورت با دامپزشک از گزینه های زیر کمک بگیرید :

 

با مشورت دامپزشک خود از meloxicam ( که در تحقیقات ثابت شده که علائم دردآور Osteoarthritis را کاهش می دهد) یا glucosteroids (برای کاهش التهاب مفاصل) استفاده کنید. هیچگاه برای رفع درد گربه از مسکن های رایج مثل آسپرین استفاده نکنید چون بسیاری از این مسکن ها برای گربه ها ایجاد مسمومیت شدید می کند.

 

- رژیم غذایی : انواع خاصی از غذای گربه که دارای مادهء glucosamine هستند برای بهبود کلی وضعیت فیزیکی گربه های مبتلا به Osteoarthritis مفید اند. حتما در این باره با دامپزشک خود مشورت کنید.

 

- کنترل وزن : آمارها نشان می دهد گربه های دارای اضافهء وزن بیشتر به Osteoarthritis مبتلا می شوند. پس با مشورت دامپزشک خود از یک رژیم غذایی مناسب برای کاهش وزن گربهء خود استفاده کنید . دقت داشته باشید رژیم های غذایی که سبب کاهش سریع وزن گربه می شوند می توانند مرگ آور باشند.

 

- کمک های خانگی : با کمک حرکات بدنی ملایم مخصوص اینگونه گربه ها ، طب سوزنی ،حرکات فیزیکی در آب (آب درمانی) و برخی ابزارها در طی سال های اخیر بسیاری از گربه های مبتلا به این بیماری توانسته اند بخش اعظمی از قوای فیزیکی خود را بازیابند.

جهت ثبت نظر باید ابتدا در سایت عضو و یا وارد شوید.